Region Moravskotřebovska a Jevíčska

Home > Biskupice > Představení obce

Představení obce - Biskupice

Obec Biskupice leží v Malé Hané, na rozmezí Boskovické brázdy a Drahanské vysočiny. Leží cca 17 km jižně od Moravské Třebové, 20 km severně od Boskovic a 4 km jižně od Jevíčka. První zmínky o obci pochází z roku 1267, kdy obec patřila k biskupství Olomouckému. K obci Biskupice jáleží i osada Zálesí, která se rozprostírá v malebném zákoutí rozlehlého lesa. Obec má s okolními i vzdálenějšími sídly spojení jak železniční, tak autobusovou dopravou.

Oficiální webové stránky obce:
www.biskupice.cz


Biskupice jsou středně velká obec, před druhou světovou válkou česká s nevýznamnými menšinami německých a jiných obyvatel. Obec je známá výrobou slivovice a jiných ovocných destilátů. Od roku 1999 se zde pořádá festival slivovice “Biskupické kaléšek”.

Počet obyvatel: 442 k 1. 1. 2003 (1998 – 461 obyvatel)Něm.: Biskupitz (česká obec)

Znak obce – ve štítě stojící pravostranná radlice, později v modrém poli

V obci se nachází samooblsluha, dvě pohostinství. Zdravotní zařízení, ubytování a instituce jsou dostupné v 4km vzdáleném Jevíčku. V celé obci je zaveden plynovod, vodovod, rozvody elekřiny a telekomunikací, částečně i kanalizace.

Nově je opravena budova OÚ,  kde se nachází také pošta  a osm obecních bytů. Plánována je také rekonstrukce objektu bývalé fary na obecní byty, hasičárna. V současné době se provádí oprava kostela.

Pamětihodnosti, zajímavosti obce

  • pravěké hradisko "Hrubé kolo", zbytky hradu Plankenberg.
  • kostel sv. Petra a Pavla z roku 1776 se čtyřmi oltáři s relikviemi světců. U kostela se nachází hřbitov s hrobkou rodu Thurn-Taxis, kterým patřil od r. 1874 - 1945 Biskupský zámek. Při schodech do kostela je umístěna socha sv. Floriána.
  • kolem zámku se nachází anglický park s chráněnými stromy. Dnes je zámek v soukromých rukou.
  • na návsi se nachází plastika sv. Jana Nepomuckého a pomník obětem 1. světové války

V osadě Zálesí se nachází nové opravená kaplička. Okolí Biskupic obklopují hluboké lesy, kde v letních měsících je možnost sběru hub a lesních plodů. V lesích jsou umístěny také posezení s možností vyhlídky po okolí Malé Hané.

Tradiční akce obce

  • Pochování basy (masopust) - únor
  • Pouť - konec června
  • "Biskupické kaléšek" - festival slivovice, možnost prohlídky pálenic s koštem slivovice zdarma, ukázky lidových řemesel, vyhodnocení zasílaných vzorků slivovice, kulturní program – říjen

Nejvíce jsou ovšem Biskupice známy pálením slivovice, která se zde pálí již od roku 1716. V současné době se v obci nacházejí dvě pěstitelské pálenice.

Biskupice

erb
 
© 2010 - 2021 Region Moravskotřebovska a Jevíčska & MAS Moravskotřebovsko a Jevíčsko, o.p.s
WebEdit & programming: World Media Partners, s.r.o., WebDesign: Neofema s.r.o.
Propojeno s informačním systémem CZeCOT Prohlášení o přístupnosti | Právní doložka | Mapa stránek | RSS Informační centrum Jevíčko, Tel.: 461 325 691 Informační centrum Moravská Třebová, Tel.: 461 315 794